Czy obcokrajowiec może wziąć w Polsce kredyt?
- Grzegorz Polański
- 10 lis 2020
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 22 kwi 2021
Polska przyciąga do siebie coraz więcej obcokrajowców, zwłaszcza zza wschodniej granicy. Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców długoterminowe zezwolenie na pobyt posiada ponad 400 tys. osób, z których połowa to Ukraińcy. Wpływa to na zmiany – także w bankach. Oferty kredytów są teraz dostępne również dla obcokrajowców, ale decyzja pozytywna będzie możliwa po spełnieniu kilku warunków.
Kredyt dla obywatela państwa spoza UE
Kilka lat temu nie było możliwości, by cudzoziemiec spoza UE dostał kredyt, chyba że otrzymałby obywatelstwo polskie. Dziś sytuacja wygląda inaczej. Ubiegający się o kredyt powinien przedłożyć: kartę stałego pobytu lub zezwolenia na pobyt czasowy,
ważny paszport i wizę,
meldunek na terenie RP,
PESEL (opcjonalnie).
Pobyt czasowy jest oczywiście mniej korzystną z punktu widzenia kredytu opcją. Najlepiej, jeśli wnioskodawca udowodni, że przebywa na terenie Polski przynajmniej od roku. Wiele zależy też od kwoty kredytu i okresu spłaty. Bank będzie badał też dochody – ich wysokość i regularność.
Inne warunki kredytu Oprócz powyższych obcokrajowcy muszą spełnić wymogi formalne takie jak Polacy. Analitycy wezmą pod lupę umowę, wiążącą z pracodawcą (najlepiej widziana jest umowa o pracę na czas nieokreślony, a najgorzej umowa o dzieło), wysokość i stałość dochodów, przy dłuższym okresie spłaty rodzaj wykonywanej pracy (czy jest to praca sezonowa), historię kredytową oraz bieżące zobowiązania.
Biuro Informacji Kredytowej i Biuro Informacji Gospodarczej współpracują z podobnymi sobie instytucjami w innych krajach – także na terenie Ukrainy. Ułatwi to weryfikację wnioskodawcy. Jeśli jednak będą problemy z uzyskaniem danych, bank poprosi o raport kredytowy.
Obcokrajowiec ma większe szanse na pozytywną decyzję, jeśli są przesłanki, że zadomowił się w Polsce – posiada aktywny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy czy kartę debetową lub kredytową i regularnie spłaca zobowiązania. Dużym plusem będzie zawarcie małżeństwa z obywatelem Polski.
Istotną sprawą jest też to, by bank i wnioskodawca dobrze się zrozumieli. Niektóre oddziały obsługują klientów w języku rosyjskim i ukraińskim. Jeśli obcokrajowiec nie jest biegły w języku polskim, a jego znajomość angielskiego też jest niewystarczająca, to powinien postarać się o pomoc tłumacza. Dokumenty do weryfikacji powinny mieć polską wersję.
Comments